Konuşmacılar

Etkinlik konuşmacılarımız

Gökhan MÜFTÜOĞLU Gri Koç Eğitim Koçu

Gri Koç, 17 Mart 2013 tarihinde Profesyonel Eğitim Koçu olarak yolculuğa başlamıştır. O günden bu yana Türkiye’nin tüm illerinde okullara, üniversitelere, kolejlere, belediyelere, kent konseylerine; motivasyon, kariyer ve iletişim üzerine 300’ü aşkın seminer vermiş, hala seminer vermeye devam etmektedir.

 

Bilgiye ulaşmakta zorluk çeken herkes için youtube ve sosyal medya üzerinden video ve paylaşımlar ile destek sağlamaktadır. 200 bini aşkın abonesi ile Türkiye’nin en büyük motivasyon kanalı olan Gri Koç youtube kanalının ve Gri Koç mobil Uygulamasının kurucusudur. Youtube kanalına her hafta en az 2 yeni video yükleyerek, yüz binlerce kişiye anında dokunabilmektedir.

Amacı, kişilerin başarı sürecinde gerçek potansiyellerini keşfetmelerine aracı olmaktır. Kısacası hayalleri griden beyaza taşımaya aracı olmaktır.

Bestami KÖSE Plansız Gezgin

Bir gezgin.
5 Senedir durmaksızın yollarda. Hatay’ın Hassa ilçesi Aktepe kasabasından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne uzanan bir eğitim serüveni yollarda olmasına sebep olmuş. 28 yaşında olan gezgin Türkiye’nin 81 ili ve 73 ülkeye seyahat etti.
Bugün yüzbinlerce takipçisi olan bir ailenin, InterRail Türkiye, Gezgin Fest, CouchRail ve FoodRail gibi gönüllülük oluşumlarının kurucusu. Hayatını İlber Ortaylı’nın “Gezerken Okuyan Bilir” felsefesine göre yaşamaya çalışıyor. Yolda öğrenmek, üretmek ve başka kültürlerin hayatıma bırakacağı güzellikleri keşfetmeye çalışıyorum diyerek seyahat etmenin kendisine kattıklarını paylaşıyor.
* 2018 yilinda Turkiye’ nin en basarili Sosyal Medya olusumu ödülüyle Facebook tarafından Londra’ ya davet edilmiştir.

Prof. Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı

Üsküdar Üniversitesi İnsan Ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı, Rektör Danışmanı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamlayarak, 1995 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesinde Terörizm ve Uluslararası Güvenlik Okulu’nu bitirdi.

Deniz Ülke Arıboğan İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Harp Akademileri’nde dersler verdi. 2007-2010 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü̈ , sonrasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevini üstlendi. 2016 – 2017 Yılları arasında Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Arıboğan halen Oxford Üniversitesi CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) merkezinde kıdemli üye, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Events:

Prof. Dr. Sevil ATASOY Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık Ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü, Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi Adli Bilimler Bölüm Başkanı, Şiddet Ve Suçla Mücadele Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü

Prof. Dr. Sevil Atasoy 1949’da, İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun oldu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yaptı, aynı dalda doçent ve profesör oldu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  Biyokimya Anabilim Dalındaki öğretim üyeliğinin yanı sıra, 1980-1993 arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünün 1987-2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüttü, biyokimya, kriminalistik ve kriminolojinin farklı  alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi, tez danışmanlığı yaptı ve 2009’a kadar İstanbul Üniversitesindeki öğretim üyeliğini sürdürdü.

2005-2010 arasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) üyeliği yapan Atasoy, kurulun başkanlığını üstlendi. Aynı kurula 2. Kez seçildi, kurul üyeliği 2022 yılına kadar devam edecektir. Halen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Sevil Atasoy, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Adli Bilimler Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

M. Emrehan HALICI Türkiye Zeka Vakfı Başkanı

1956 yılında Konya’da doğan Emrehan Halıcı, Konya Maarif Koleji mezunudur. Lisans ve lisansüstü eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve aynı üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra, HALICI Şirketler Grubu’nu kurmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi içinde yer alan ODTÜ-HALICI Yazılımevi ülkemizin ilk Teknopark yatırımıdır. Yurtiçinde ve yurtdışında bilgisayar ve yazılım alanlarında birçok proje gerçekleştiren Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarının üretiminde de yazılım sorumlusu olarak görev almıştır. Müziğe özel ilgi duyan Halıcı, bilgisayar destekli Müzik teknolojisinin yurdumuzda tanınması ve yaygınlaşmasında ülkemizin öncülerinden olup, 1994 yılından beri “HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması”nı düzenlemektedir. İş hayatında ve sosyal alanlarda yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Halıcı, 2004 yılında ODTÜ öğrencileri tarafından “ODTÜ’lülerin İdealindeki Mühendis” ödülüne layık görülmüştür. Satrancın devlete bağlanmasında aktif rol oynayan Emrehan Halıcı, 1992-1999 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu başkanlığı, 1998-2002 yılları arasında da Dünya Satranç Federasyonu asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 21. Dönem Konya milletvekili olarak seçilen Emrehan Halıcı, DSP grup başkanvekilliği görevini yürütmüştür. Bilgi ve zekâya dayalı etkinliklere yoğun ilgi gösteren Halıcı’nın matematik, zekâ ve satrançla ilgili yurtiçinde ve yurtdışında makaleleri ve problemleri bulunmaktadır. 1978 yılında öğrenciyken başladığı TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi köşe yazarlığını halen devam ettiren Halıcı, 2003 yılından beri de Hürriyet gazetesinde “Akıl Oyunları” köşesini hazırlamaktadır. Halıcı’nın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Satranç, TÜBİTAK tarafından yayımlanan Zekâ Oyunları 1 ve Zekâ Oyunları 2 adlı kitapları bulunmakttadır. Uluslararası MENSA topluluğunun üyesi olan Emrehan Halıcı, Türkiye Zekâ Vakfı’nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Events:
Çok Yönlü Düşünme ve Problem Çözme

Hamza KAYA Araştırmacı Yazar

Türkiye’de paragraf sorularını sistemli bir şekilde, müstakil bir kitapta, belirli bir format izleyerek
kaleme alan ilk hoca.
Okuma kültürünü beslemek amacıyla; okuduğunu anlama, anladığını yorumlama üzerine
kurulu, ortaokul öğrencilerinin tıpkı bir çocuk dergisi okur gibi severek çalışacağı bol etkinlikli, bol sorulu,
bol eğlenceli “Neşeli Paragraf”ın yazarı.
Liselere hazırlıkta, MEB’in bütün çıkmış ve örnek sorularını analiz ederek, bunu PİSA, ABİDE,
ALES Mantık-Muhakeme sorularıyla pekiştiren, MEB’in örnek sorularına göre kurgulanmış ilk paragraf
kitabı olan “Paragrafın Ritmi – 8. Sınıf” kitabının yazarı.
ÖSYM’nin çıkmış bütün sorularını, sınavın adı ne olursa olsun; TYT, AYT, YGS, LYS, ÖSS,
ÜSS, ALES, DGS, KPSS… hepsini en ince detayına kadar, soru soru inceleyip adeta “ÖSYM’nin soru
tomografisi”ni çeken; ilk defa bir sınav hazırlık kitabında “bir sorunun nasıl çözülüp nasıl
çözülemeyeceğini” soru soru veren; üç yıldır (çünkü üç yıldır var) öğretmenlerin en çok tavsiye ettiği,
öğrencilerin de en çok tercih ettiği “Paragrafın Ritmi” kitabının yazarı.
“Paragraftan korkuyorum” diyen öğrencilerin korkularını, onlarla konuşur gibi samimi bir ders
edasıyla anlatan, bol taktikli, bol sorulu; sözcük, cümle ve paragrafta anlamı bir arada barındıran
Türkiye’nin ilk anlam bilgisi kitabı olan “Taktiklerle Anlam Bilgisi”nin yazarı.
Bir tarafı Türkçe Paragraf, diğer tarafı Matematik Problemleri olup Matematik ve Türkçenin sırt
sırta olduğu ilk ve tek kitap olan “Paragraf Problemleri”nin yazarı.
Ve daha adını sayamadığımız “Paragraf Dünyası”, “Arı Paragraf Denemeleri”, “TYT Türkçe
Doktoru” gibi 100’e yakın eseriyle sınav hazırlık yolculuğundaki öğrencilerin yakın destekçisi…

Events:
Paragraf Çözme Teknikleri

Burak KILANÇ Eğitim Uzmanı

1970 Ankara doğumlu olan Burak Kılanç, 1981 – İstanbul, Laleli, Koca Ragıp Paşa İlkokulu, 1988 – İstanbul (Erkek) Lisesi, 1993 – Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Lisans, 1996 – Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı, Lisansüstü, 1996 – Londra Üniversitesi, Imperial College, CARE, Lisansüstü ve 1997 – İstanbul Üniversitesi, İşletme İktisadı Enstitüsü, Finans Yönetimi, Lisansüstü mezunudur.
1993-1995 arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, 1996-1997 arasında İstanbul Sanayi Odası’nda uzman olarak çalışmıştır.
Kurucu akademik kadronun bir üyesi olarak 1 Ekim 1997’de çalışmaya başladığı İstanbul Kültür Üniversitesi’nde 1999-2012 yılları arasında ArGe Merkezi’nin yöneticisi olarak görev yapmıştır. 1 Ocak 2013 – 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında ise üniversitenin Genel Sekreteri olarak çalışmıştır.
1 Eylül 2014-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında Nişantaşı Üniversitesi’nde İcra Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.
Öncelikli uzmanlık/çalışma alanı yükseköğretim yönetimi ve pazarlamasıdır.
Mühendislikte çizim, mühendislik ekonomisi, standartlar-kalite-akreditasyon, entegre yönetim sistemleri, lisans ve lisansüstü seviyede verdiği derslerdir.
Burak KILANÇ, DoğruTercih Projesi’nin yaratıcısı olmasının yanı sıra dönem dönem CNN Türk, Habertürk, NTV ve SkyTürk kanallarında uzman moderatörlük ve Ulusal gazetelerde eğitim ve köşe yazarlığı yapmıştır.
2016 senesinde hayata geçen ve Türkiye Yükseköğretim Sistemi’nin verilerinin işlenmiş bilgiye dönüştürülerek kamuoyu ile paylaşıldığı, milyonlarca aday öğrenci için başvuru kaynağı olan YÖK Atlas Sistemi’nin oluşturulmasında, veri tabanı ve yazılım tasarımı, analizi, işlenmesi yönetimi ve iletişimi konularından proje yürütücüsü ve danışman olarak YÖK Başkanlığı tarafından görevlendirilmiştir.
Halen Türkiye genelinde birçok seçkin eğitim kurumunda eğitim konferansları düzenlemektedir.

Eray ERTEN Makine Mühendisi

1984 İstanbul Doğumluyum, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 4B Mühendisliği 4 yıl önce Amerika’daki KickStarter Bağış kampanyasından sonra kurduk. Türkiye’nin ilk yerli 3 boyutlu yazıcılarını üreten firmayız. Bu markayla 19 ülkeye satış yapıyoruz. Türkiye’nin bu alanda ilk girişimcilik ve mühendislik adımlarını atan kişileriz.

Events:
3 Boyutlu Teknolojiler ve Girişimcilik

Kezban KÜÇÜK Uzman Türkolog

1970’te Kars’ın Kağızman ilçesinde dünyaya gelen Kezban Küçük, yüksek öğrenimini Trakya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlayıp yine aynı üniversitede Yüksek Lisans Eğitimi’ni Yeni Türk Edebiyatı alanında yapmıştır. 1996 yılından sonra hızlı okuma ile ilgilenmeye başlayan Küçük, ‘’Hızlı Okuma ve Anlama’’ yı yaş, sınıf, eğitim ve meslek seviyelerine göre detaylandırıp bu alanda birçok çalışmaya imza atmıştır.

Events:

Okan KUMBARACI Eğitimci

1976 yılında İzmir’de doğdu. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden, yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünden aldı.
Uzun yıllar Galatasaray, Darüşşafaka ve Bilkent gibi Türkiye’nin önde gelen liselerinde rehber öğretmenlik, bölüm başkanlığı ve yöneticilik yapmıştır. 2012 yılından bu yana ise eğitim ve kariyer danışmanlığı yapmaktadır. Bunların yanında, veli ve öğrencilere yönelik hazırladığı seminer ve eğitim programları ile sadece ortaokul ve lise öğrencilerinin değil üniversite öğrencilerinin de hayatlarına önemli dokunuşlar yapmayı kendine misyon edinmiştir.
Sınava hazırlanan öğrenciler için bir pusula ve yol haritası niteliğindeki “her yönüyle Üniversite Sınavına Hazırlık” adlı kitabıyla bu zorlu süreçte gençlerin önüne ışık tutmayı amaçlamıştır.
Sadece ilim ve fikir değil sanat dünyamıza da katkılar yapan eğitimci-yazarın aynı zamanda “İsfandiyar Özata” mahlasıyla kaleme aldığı edebî eserleri de bulunmaktadır.

Prof. Dr. M. Engin DENİZ Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı

İskilip’te doğdu. İlk ve Orta öğrenimini İskilip’te tamamladı. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Lisans programını 1994 yılında tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalında 1997 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında Doktorasını tamamlamıştır. Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanında 2006 yılında Doçent olmuştur. Yazarın, ulusal, alan indexleri ve SSCI’de taranan uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makaleleri, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Tamamlanmış iki adet TÜBİTAK bir adet AB projesi de bulunan yazar İspanya Eğitim Bakanlığına ait CISC birimi tarafından yapılan çalışmada Ülkemizin en başarılı 2000 bilim insanı listesinde 531. sırada yer almıştır. Eğitim ve Bilim Dergisi ve İlköğretim Online (Elementary Online) Dergisi alan editörlükleri ve pek çok ulusal ve uluslararası derginin bilim ve hakem kurulunda yer almaktadır. Yazarın Riskli Gruplar İçin Yaşam Becerileri Geliştirme Programı Kitabı, Eğitim Psikoloji, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Erken Çocukluk Döneminde Gelişim ve Sınıf Yönetimi kitaplarında Editörlük ve bölüm yazarlıkları bulunmaktadır. Akademik yaşamına Niğde Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan yazar Selçuk Üniversitesi, Konya Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görev yapmış halen Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup aynı zamanda 2012-2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmüştür.

Mevlüt DİNÇ Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Kurucu Başkanı

30+ yıllık oyun kariyerine 1983’te başlayan ve Dünya oyun endüstrisinde çok iyi tanınan bir
isim olan Mevlüt Dinç, 2000 yılı sonunda ülkesine dönerek Türkiye’deki profesyonel oyun
sektörünü başlattı.
Dinç, Türkiye’deki oyunseverlerin de yakından tanıdığı ve hala dünya çapında saygıyla
hatırlanan Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi ünlü oyunların yazarı
ve yapımcısı olarak birçok ödül aldı. Oyun sektörünün çok gelişmiş olduğu İngiltere’de
edindiği birikimini Türkiye’ye taşıyıp bu alanda öncü olan Dinç, Türk Telekom çatısı altında
Sobee’deki ekibi ile Türkiye’de dünya standartlarında geliştirilmiş profesyonel oyunlara imza
atmayı sürdürdü.

Musa ÖZSOY Gıda Dedektifi

Mart 2017’de Instagram’da yayın yapan Gıda Dedektifi proje yürütücüsü olan Musa Özsoy,
Şehir Plancısı olup, şehirleşme sonucunda ortaya çıkan ve gün geçtikçe gelişen gıda
endüstrisinin yediğimiz ve içtiğimiz üzerindeki etkilerini araştırmakta, paketli gıdalar başta
olmak üzere gıdaların içerik ve besin değerleri hakkında bilgi paylaşımı yapmaktadır.

Selçuk TOPAL Astrofizikçi Dr. Öğretim Üyesi

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlamış, doktora derecesini ise Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünden almıştır. Doktora öğrenimi boyunca bir yıl süreyle Japonya Nagoya Üniversitesi’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Bir uzay bilimci olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Van YYÜ STEM Merkezi müdür yardımcısı ve Van YYÜ Çocuk Üniversitesi danışma kurulu üyesidir.

Events:
Gelecek Uzayda

Turgay POLAT Eğitim Yazarı

1972 Erzincan doğumlu, Öğretmen Lisesi mezunu, evil bir erkek çocuğu bulunuyor. Dünyanın
18 farklı ülkesinde eğitim araştırmaları yapan Polat’ın yazılmış 2 adet kitabı ve birçok
makalesi bulunmaktadır.
Eğitim yazılarının yanı sıra Öğrencilere sınav, motivasyon, kariyer planlama, öğretmenlere;
sınıf yönetimi, material oluşturma, eğitimde verimlilik ve ilkeleri gibi konularda eğitimler
vermektedir.

Events:
Bugünün Doğruları, Geleceğin İnsanını Yaratır mı?