Selçuk TOPAL Astrofizikçi Dr. Öğretim Üyesi

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlamış, doktora derecesini ise Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünden almıştır. Doktora öğrenimi boyunca bir yıl süreyle Japonya Nagoya Üniversitesi’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Bir uzay bilimci olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Van YYÜ STEM Merkezi müdür yardımcısı ve Van YYÜ Çocuk Üniversitesi danışma kurulu üyesidir.

Bilimi üniversite duvarlarından halkın ayağına en ilgi çekici şekilde ulaştırmak maksadıyla son 5 yıldır ülke genelinde Gelecek Uzayda başlıklı seminerler vermekte ve uzay bilim ve teknolojilerinin günlük yaşantımıza ve ülkemize getireceği katkıları 7’den 77’ye herkese aktarmaya çalışmaktadır. MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile yapılan bir proje kapsamında 2 yıl boyunca Türkiye’nin tüm şehirlerinden yüzlerce okulun katılımıyla online seminerler vermiştir. Son 3 yıldır ise ülkemizin şehirlerini bizzat dolaşarak Gelecek Uzayda seminerleri vermeye devam etmektedir. Şu ana kadar 250.000’den fazla bilim severe seminerler vermiştir. Birçok dergide popüler astronomi ve bilim yazıları yazmaktadır.

Topal’ın özel ilgi alanları ve hedefleri arasında, ülkemizde ortaokul ve lise düzeyinde ve üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilen astronomi derslerinin kalitesi, ders kitaplarında yer alan astronomi bilgilerinin doğruluğu ve güncelliği, sahte bilimle mücadele ve tüm doğa bilimlerini içerisinde barındıran uzay bilimlerine gereken önemin verilmesi yer almaktadır.

İnsanoğlunun hayat bulduğu bu gezegende yok olmayacağına ve Evren dediğimiz bu sonsuz kozmik denize bir gün yelken açacağına inanan Topal’ın sloganı #gelecekuzayda!

Giresun/Eynesil doğumlu olan Selçuk Topal evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

Events:
Gelecek Uzayda